5 knih, které by neměly chybět
v knihovně animátora

K tomu, stát se dobrým animátorem, neodmyslitelně patří neustále se vzdělávat. V dnešní online době je snadné dostat se k radám, tipům, nebo návodům ať už na youtube, nebo na odborných animátorských webech. Pokud ale chcete komplexnější pohled na animování, stále platí, že je dobré přečíst si alespoň základní bible animace. Jejich obsah je nadčasový a animovaný svět se jím dodnes řídí. Vybrali jsme pro vás 5 slavných knih pro ty, kteří s animací začínají, něco nového si v nich ale určitě najdou i ostřílení animátoři. Všechny zmíněné knihy jsou v Česku k sehnání.

1. The Animator's Survival Kit - Richard Williams

Pokud už za sebou máte nějakou tu animovanou sekvenci, možná vám tahle kniha dávno vyčnívá z police. Patří totiž k úplným základům a každý, kdo to myslí s animováním jen trochu vážně, by v ní měl zalistovat. Williams propojuje starou animátorskou školu s moderními přístupy a ve své publikaci vám naservíruje spoustu manuálů, základních tipů, ale i pokročilých technik. Vše navíc popisuje tak barvitě a čtivě, že ještě prohloubí vaši lásku k animaci.

kniha_a

2. The Illusion of Life - Frank Thomas a Ollie Johnson

Pokud si nějaká kniha zaslouží přízvisko “animátorská bible”, je to právě The Illusion of Life. Už několik desítek let se k ní vrací i ti největší animátoři, aby si připomněli, jak správně dělat své řemeslo. Kniha rozebírá filmy společnosti Disney a soustředí se na principy za každým druhem animace, který se v těchto filmech objevuje už od samého začátku. Zároveň se mezi animátorskými publikacemi jedná pravděpodobně o nejkrásnější knihu. Je protkaná velkými ilustracemi, díky kterým si vždy lépe představíte to, co jste se zrovna naučili.

kniha_b

3. The Animator’s Sketchbook - Pixar

Je práce pro Pixar vaším vysněným povoláním? Přiznejte se. Možná mu budete o kousek blíže s touhle knihou. Není to ale žádné obyčejné čtení, tuhle knihu totiž dotváříte sami. Tahle publikace. The Animator’s Sketchbook vás správně naučí celý proces vzniku animace od návrhu konceptu charakterů po vymýšlení příběhové linky a jste to vy, kdo knihu doplňuje svými ilustracemi. Celou cestou vás navíc provází citáty od těch nejslavnějších animátorů, které mají inspirovat a pomoci dojít až do konce. Jakmile dojdete na poslední stránku, měli byste být schopni koncepčně uvažovat a pracovat jako moderní animátor.

kniha_c

4. Cartoon Animation - Preston Blair

Že vás cartoon nezajímá? Nenechte se zmást názvem. Preston Blair se sice zabývá cartoon animací, jeho know-how je ale přenositelné téměř na jakýkoliv druh charakterové animace. Ve své knize se soustředí na 5 základních oblastí animování: Pohyb postav, Vývoj postav, Dialog, Animaci, a Kameru. Tahle publikace se od ostatních liší hlavně tím, že se v ní klade velký důraz na práci s obličejem. Díky detailní práci s grimasami a “lip syncem” autor dosahuje toho, že jeho postavám život věříme, přestože mohou vizuálně vypadat jakkoliv pohádkově. 

kniha_d

5. Elemental Magic: The Art of Special
Effects Animation - Joseph Gilland

Abychom uzavřeli náš výběr, zařadili jsme knihu, která se nezabývá animováním postav, ani objektů, ale speciálních efektů. Animátorský guru Joseph Gilland vás naučí do vašich animací dostat ještě více života pomocí živlů, jako je voda nebo oheň. Autor se se čtenářem dělí o postupy, které krok za krokem vysvětlí, jak docílit těch nejlepších speciálních efektů, které jste zvyklí vidět na velkých plátnech. Kniha je navíc doplněna krásnými originálními ilustracemi, díky kterým ji zhltnete jak malinu.

kniha_e

O tom, jaké knihy jsou vlastně pro animaci zásadní se vedou dlouhé diskuze a samozřejmě existuje spousta dalších kvalitních publikací, které se nám už do našeho krátkého seznamu nevešly. Pokud ale sáhnete po jedné z těchto, určitě nebudete litovat. Tak animování zdar!

Office Brno

Drobného 296/20
Brno 60200
Česká republika

Billing information

Motionhouse s.r.o.
IČ: 04091850
DIČ: CZ04091850
Drobného 296/20,
Brno 60200

Motionhouse 2022