5 nejpoužívanějších programů
pro 3D animaci

Dobám, kdy 3D animátor potřeboval vzdělání v oboru a velké studio v zádech, dávno odzvonilo. Dnes i nadšenec samouk dokáže ve svém pokojíčku vytvořit takové animované scény, že je divák ani nemusí rozeznat od vysokorozpočtových hollywoodských produkcí. Na trhu jsou snadno k dostání kvalitní 3D animační nástroje, se kterými vytvoříte animované postavy, digitální efekty, nebo 3D motion design. V tomto článku si představíme ty nejčastěji používané. Když je ovládnete, máte velmi slušně nakročeno k tomu stát se dobrým 3D animátorem.

1. Blender

Jedná se o Open Source program, proto ho často vyhledávají začátečníci, kteří ještě nevědí, jak je animování chytne a nechtějí platit za licence. Blender je ale tak komplexní program, že ho na některé práce využívají i profesionálové. Je vhodný na modelováni, animování i stříhání. Od ostatních se Blender odlišuje hlavně poměrně jednoduchým rozhraním, které rychle pochopíte a naučíte se jej ovládat. Drobnou nevýhodou je to, že se v některých věcech odlišuje od konkurence. Proto pokud migrujete z jednoho softwaru na druhý, může vám Blender lehce zamotat hlavu.

2. Cinema 4D

Podle některých program s nejlepšími animačními nástroji a efekty. Cinema 4D nabízí téměř všechny nástroje pro 3D animování a dokážete tu vytvořit scénu takřka od A do Z. Kromě komplexnosti nabízí i rychlost a opět poměrně jednoduché rozhraní, ve kterém se alespoň částečně zkušený člověk dokáže intuitivně orientovat. Cinema 4D je populární hlavně v Evropě, kde ji najdete nainstalovanou na počítači skoro každého animátora. Velkou výhodou je proto široká komunita, která sdílí na internetu spousty tutoriálů pro začátečníky i pokročilé.

3. Autodesk Maya

Program pro tvorbu filmů, her i efektů. Maya je uznávaná hlavně v Americe a patří mezi nástroje, které používají i ta největší animátorská studia. Vznikl v ní například hollywoodský blockbuster Avatar. Jedná se o perfektní volbu pro tvorbu těch nejlepších modelů, textur, svícení, ale poskytne vám i dokonalý render. S Mayou po nějaké době tréninku můžete dosáhnout velmi realistických animací, disponuje např. nástroji pro simulaci vody či vlasů. Jedná se ale o jeden z těch dražších softwarů a jeho uživatelské rozhraní není úplně jednoduché. Proto bychom Mayu doporučili spíše pokročilým animátorům.

4. Autodesk 3Ds Max

Pravděpodobně nejpoužívanější 3D animační software mezi amatéry a nadšenci. Rádi se k němu ale vrací i někteří profesionálové. Za jeho vznikem stojí stejná společnost jako za výše zmíněnou Mayou 3D, oproti Maye je však mnohem jednodušší na naučení. Nabízí velkou knihovnu nástrojů, které usnadní práci především začátečníkům. I 3Ds Max je pro studenty bezplatný, a všichni ostatní si ho mohou vyzkoušet zdarma na 30 dnů . 

5. Houdini

Další program, který je hojně využívaný ve filmovém průmyslu. Plná verze není zrovna nejlevnější, ale Houdini je nabízen i ve verzi zdarma, a to pro studenty a další nadšence pro nekomerční použití. I tento program patří k těm, které nejsou úplně jednoduché na ovládání, a proto se v něj snadněji zorientuje spíše zkušený animátor. Houdini nabízí širokou škálu nástrojů, ale od konkurence se odlišuje především důrazem na tvorbu digitálních efektů a živlů, jako je oheň, voda, nebo vítr. Používá se často v kombinaci třeba s Mayou 3D.

Některé programy jsou placené, jiné zdarma. Některé jsou složité, s dalšími se zase naučíte pracovat během pár hodin. Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv software, nemůžete šlápnout vedle. I když u něj dlouhodobě nezůstanete, minimálně se naučíte principy, které pak fungují u 3D animování i v ostatních programech. A časem zjistíte, který nástroj nejlépe sedí vašemu stylu, nebo projektu.

Office Brno

Drobného 296/20
Brno 60200
Česká republika

Billing information

Motionhouse s.r.o.
IČ: 04091850
DIČ: CZ04091850
Drobného 296/20,
Brno 60200

Motionhouse 2022