České animace, které dobyly svět

h

Na to, že české filmy, režiséry a herce ve světě znají, jsme si už zvykli. Víte ale, že vlajku naší malé země několikrát v zahraničí vztyčila i animace? V dnešním článku si připomeneme tři české tvůrce, jejichž práce dodnes ve světě rezonuje.

1. Karel Zeman a inspirace pro Spielberga

Karel Zeman se narodil v Československu roku 1910 a na svou dobu byl velmi progresivním filmovým režisérem. Vycházel ze stylu Georgese Mélièse a na stříbrná plátna adaptoval různá ikonická literární díla. Ve svých výtvarně originálních filmech kombinoval živé herce, stop-motion animaci, praktické speciální efekty, a to takovým způsobem, jako to nikdy před ním nezkusil. Díky své pokrokové vizi dokázal ve filmech zprovoznit vynálezy z knih Julese Verna nebo oživit dinosaury. Zemanovy filmy brzy oslnily publikum nejen v jeho rodné zemi, ale promítaly se po celém světě. Film Cesta do pravěku byl např. jen v New Yorku promítán v 96 kinech najednou. Zeman je dodnes vzorem pro velké světové režiséry. Jako inspiraci ho použili ke své práci třeba Tim Burton, Terry Gilliam, nebo Steven Spielberg pro svůj Jurský park.

2. Zdeněk Miler, s Krtečkem až do vesmíru

Zdeněk Miler patří mezi naše nejznámější představitele kreslené animace. Vdechl život mnoha animovaným postavičkám, ale největší úspěch zažil bezesporu se svým Krtkem. Jde původně o volnou sérii krátkých animovaných filmů pro děti z roku 1957, ze kterých se později stal ucelený televizní seriál v pořadu Večerníček. Roztomilý Krtek se dostává do interakcí s různými zvířaty a řeší různé trable. Protože jde o velmi srozumitelné vyprávění beze slov, postava našeho krtečka a jeho příběhy velmi dobře zafungovaly i v zahraničí. Například v Číně, do které práva prodala vnučka Zdeňka Milera. Vznikl tak nový animovaný seriál Krtek a Panda. Populární je pohádka také v Japonsku, kde knížky o Krtkovi vycházejí už od konce 50. let minulého století. Postavička je ve světě tak známá, že se plyšový krtek dokonce podíval i do vesmíru jako maskot amerického raketoplánu Endeavour.

3. Jan Pinkava a Oscarový zářez

Jan Pinkava je asi nejvýraznějším českým zástupcem na poli současné populární světové 3D animace. Narodil se v Praze roku 1953, ale už ve svých deseti letech s rodinou emigroval do Velké Británie. V Londýně se naučil animovat ve 3D a zpočátku se živil výrobou 3D animovaných reklam, než si ho roku 1993 vyhlédlo největší animátorské studio světa - Pixar. Pinkava od té doby začal vyhrávat animátorské ceny, až v roce 1997 dosáhl na tu nejvyšší - Oscara za nejlepší krátký animovaný film. Jeho snímek Geriho hra o osamělém šachistovi, který hraje sám se sebou, z Pinkavy udělal známou osobnost mezi světovými animátory. Díky tomuto úspěchu se pak jako spolurežisér mohl podílet na dalším Oscarovém filmu Ratatouille. Pracoval i na filmovém hitu Úžasňákovi, pro který vymyslel charaktery a část příběhu. V současnosti připravuje vlastní celovečerní film.

Animace je díky dostupným technologiím v naší kotlině čím dál oblíbenější, proto doufáme, že se zlaté české animátorské ručičky už brzy dotknou nějakého dalšího světového úspěchu.

Office Brno

Drobného 296/20
Brno 60200
Česká republika

Billing information

Motionhouse s.r.o.
IČ: 04091850
DIČ: CZ04091850
Drobného 296/20,
Brno 60200

Motionhouse 2022